כיצד BIG DATA יכול לעזור לי ?

יום שישי 22 יוני 2018

 

הכותב הוא אריה גליקמן  מנכ"ל בחברת Liam One1

 

BIG DATA בפשטות: " יותר מידי מידע בכדי שהטכנולוגיות הסטנדרטיות לניהול מידע ידעו לטפל בו ".

לאחרונה נפוץ המושג Big Data , מושג שאנשים מפרשים אשר מפורש בצורה לא ברורה. כדי להבינו טוב יותר  אנסה להיעזר בחברת  IDC אשר הגדירו אותו כ : "טכנולוגיית BIG DATA מתארת קבוצה או אוסף של טכנולוגיות חדשות וארכיטקטורות מגוונות, אשר תוכננו יחדיו לאסוף ולסנן מידע איכותי רב מממספר גדול של מקורות מידע תוך שימוש ביכולות זיהוי המידע ,אחזור ויכולות ניתוח מהירות  ביותר" .

או בפשטות , להגדרתו של דיוויד קלוג מSalesforce :"יותר מידי מידע בכדי שהטכנולוגיות הסטנדרטיות לניהול מידע ידעו לטפל בו ".

שיטפון המידע צפוי להגיע מסיבה מאד פשוטה: המידע על הלקוחות שלנו לא נמצא במערכות הפנים ארגוניות כגון ה CRM או ה ERP  אלה מחוץ לארגון במקומות כמו facebook  ,Linkedin  וTWITTER .

 

"ענני מידע" אלו כוללים הרבה מאד מידע על הלקוחות כדוגמת מידע אשר נמצא במסמכי אקסל ומסמי וורד בתוך הארגון  לכן  כדאי להבין שהנושא רלוונטי עבור כולם.

 

מהנתונים ברור כי כל ה Online Retailers   כמו EBay   Amazon, המשתמשים ביכולות  אחזור  וניתוח מידע מתקדמות  בעולם ה BIG DATA   מצליחים לקבל ערך גבוה  גם כתוצאה ממכירות  טובות יותר וגם הרווחיות  התפעולית של הארגון גבוהה יותר  ביחס לאלו שאינם צרכנים של BIG DATA .  בארה"ב קפצה מהותית המודעות ב תחום הדרושים  בתחום ה Big Data  .

 

השתכנעתם? אז איך עושים את זה ? השוק מציע פתרונות, רובם יקרים של מותגי תוכנה /חומרה ולעיתים אנו בוחרים פתרון של חברה גדולה  כי "התרגלנו " לפעול בדרך מסוימת בתחום מסוים. אלברט איינשטיין אמר פעם : "לא נוכל לפתור בעיות באמצעות אותה צורת חשיבה שהשתמשנו כשיצרנו אותן" .

BIG DATA

המסקנה היא כי חייבת להיות כאן חשיבה חדשה יצירתית שמאמינה בתחום. נידרש לפתרון  בעל יכולות  מתקדמות הכולל גמישות : לדעת להתמודד עם כל סוג מידע וכל גודל של מידע, פשטות, יחס טוב בעלות אל מול ביצועים ופתרון מקצה לקצה .

 

כלים כמו Green Plum  של חברת EMC ו DMX  של   SyncSort הם המרכיבים העיקריים של הפתרון. היכולת לטעון  כמויות גדולות של מידע בפרקי זמן הקצרים פי 5 עד פי 20 מהנהוג כיום בבסיסי המידע המסורתיים אל מול יכולת עיבוד טעינה ואנליזה מקביליים כמו זה של ה GREENPLUM  משנים את חוקי המשחק . אולם הרבה מעבר לכך, נדרשת כאן חשיבה אחרת אשר לא תוכלו למצוא אותה אצל אלה המתבססים על בסיסי הנתונים הרגילים ועבודות הנמלים של חיבור ממשקי המידע בטכנולוגיות ישנות .